ضد عفونی ریشه نهال قبل از کشت

ضد عفونی ریشه نهال

ضد عفونی ریشه نهال


ضد عفونی ریشه نهال  ايجاد يك باغ سالم و اقتصادی نیازمند کاشت نهال هاي داراي اصالت و سلامت میباشد و براي داشتن باغی سالم  داشتن نهال مرغوب و سالم از نظر بهداشتی اولین ضرورت میباشد.ما در این مقاله به بحث  اقدامات و عمليات سالم سازي و ضدعفوني ريشه نهال به روش پراليناژ مي پردازيم.

پراليناژ: واژه اي فرانسوي است كه از كلمه Praline  گرفته شده است. اما تكنيك پراليناژ در واقع به معناي ايجاد پوشش يا لايه اي از كود حيواني گاوي (پهن) روي ريشه گياهان (نهال، نشاء و …) در حال كاشت است.

هدف از پراليناژ:

1- حفاظت فيزيكي از ريشه ها

2- جلوگيري از خشك شدن ريشه ها طي مراحل كندن نهال، جابجايي و كاشت نهال

3- ايجاد لايه واسط بين ريشه ها و خاك اطراف ريشه ها و يا ايجاد بستري از كود و مواد آلي در اطراف ريشه ها براي ارتباط بيشتر ريشه ها با خاك

4- استفاده ريشه هاي جديد جوان از خاصيت رطوبت گيري كود حيواني و همچنين استفاده از مواد مغذي داخل كود حيواني و 5- تحريك به ريشه زايي بيشتر و در نهايت استقرار و بقاء نهال.

نحوه انجام   ضد عفونی ریشه نهال (پراليناژ):

۲۰۰ گرم قارچ کش(مثل بنومیل یا کاپتان)+ ۶ کیلوگرم خاک رس+ سه کیلو گرم کود دامی کاملا پوسیده+ ۷۰ لیتر آب

کاملاً هم زده و محلول لعابداری به دست می آید.

هرس ریشه انجام دهید:

نوک ریشه های بیش از حد بلند را کمی هرس کنید ، نوک ریشه های قطع شده را هرس کنید ، ریشه های خشک یا خراب شده را قطع کنید.نهایتاً از محل ریشه‌هایی که  قطع کرده اید ریشه های جدید تری رشد خواهد کرد.

حال  ریشه‌های نهال را  در محلولی که تولید کرده اید وارد کرده و اجازه دهید چند ثانیه ای در داخل آن باقی بماند پس از آن نهال را از محلول خارج کرده و اقدام به کشت نهال کنید.

مایع لعاب مانندی که اطراف ریشه ها را در بر گرفته است اهمیت زیادی در ضد عفونی ، تغذیه ، تحریک تولید ریشه ، حفظ رطوبت برای ریشه ها خواهد داشت.

نهالستان آرمان نهال

ارقام نهال 

خرید نهال خوب

ویزگیهای نهال خوب

منبع: وبلاگ وبگردی

نهالستان

اصول پرالیناژاصول کشت نهالپرالیناژضد عفونی ریشهضد عفونی نهال

پاسخی بگذارید